باشگاه مشتریان چیست؟ چرا باید باشگاه مشتریان داشته باشیم؟

فهرست

باشگاه مشتریان چیست؟

باشگاه مشتریان یک طرح انگیزشی است که از طریق آن برای ایجاد مشتری وفادار ، مزایایی به گروهی از مشتریان کسب و کار مربوطه در نظر گرفته میشود.

در باشگاه مشتریان با گرد هم آوردن اطلاعات مشتریان یک کسب و کار برنامه ریزی هایی برای تقویت ارتباط با مشتری و ایجاد منافع بیشتر مشتری صورت میگیرد.

ایده کارتهای وفاداری (ویرا کارت) رایج ترین شکل استفاده از برنامه های وفاداری در سرتاسر دنیا را در برمیگیرند.  تمامی برندهای مشهوری که در دنیا سراغ دارید مانند Mercedes-Benz، Ferrari، BMW، Channel ، Nike ، KFC ، Adidas ، Reebok ، POLO ، MCDonald’s و … برای مشتریان خود از کارت های وفاداری و هدیه و جایزه استفاده می کنند که همه ی این کارتها با کاربردهای مشابه و در راستای وفاداری مشتریان، به کار گرفته می شوند.

طرح باشگاه مشتریان شرکت ویرا نگار پردازش شامل تخفیفات ثابت میباشد که برای دارندگان ویرا کارت  و نه تمام مشتریان، تنظیم شده است. در مشهورترین این مدل ها، مجموعه ها می توانند با ارائه کارت باشگاه مشتریان که با طراحی اختصاصی برای واحد صنفی خود صادر می کنند، علاوه برنمایش تبلیغات مدرن، تخفیفات و هدایایی به مشتریان خود ارائه نمایند و مشتریان را به صورت انحصاری به مراکز فروش خود وفادار نمایند.

شما با این کار نه تنها در مشتری ایجاد انگیزه برای خرید مجدد نموده اید بلکه او را به مجموعه خویش وفادار ساخته اید چرا که همـواره امکان دارد مشتری رقبای شما را به شما ترجیح دهد.

گردآمدن مشتریان در یک گروه ارزش مشتریان را بیشتر نموده و حس وفاداری آن‌ها را به مجموعه‌ها نیز بیشتر کند.

معمولاً باشگاه مشتریان همراه با اجرای برنامه وفاداری خواهد بود.

این انگیزه ها و مزایا در قالب کوپن، محصولات رایگان، امتیازات ویژه در شرکت های دیگر و…. ارائه می شوند. باشگاه مشتری، مشتریان را برای خرید از شرکت شما تشویق می کند.

باشگاه-مشتریان-viraatm

انواع خدمات قابل ارائه برای ایجاد باشگاه مشتریان

تالار گفت و گو:

مشتریان عضو باشگاه میتواننددر انجمن های کسب و کار عضو شده و در رابطه با خدمات و محصولات باشگاه تبادل نظر کنند.

نظرسنجی های از مشتریان:

برای اطلاع از سلایق مردم می توان نظر سنجی های مختلفی ترتیب داد.

کارت های وفاداری:

می توان کارتهایی را طبقه بندی کرد و به مشتریان عضو باشگاه بر اساس امتیاز خریدی که دارند کارت ویژه اعضا داد.

سامانه های پیامکی و ایمیلی:

سامانه های پیامکی و ایمیلی به منظور های مختلفی قابل ارائه است، برای مثال محصولات و خدمات جدید برای مشتریان sms و ایمیل می شود. و یا پیام های آموزشی در خصوص استفاده و نگهداری از محصول یا خدمات ارسال کرد.  و یا در رابطه با فراخوان های حراجی و تخفیف ویژه به مشتریان اطلاع رسانی کرد.

مزاياي راه اندازی باشگاه مشتريان (Loyalty Program) چیست؟

کارت-وفاداری-viraatm

۱-افزایش فروش

این افزایش فروش به معنای افزایش مشتری وفادار و تقویت ارتباط با مشتری است.

از جمله مزایایی که باعث فروش بیشتر میشود:

تقویت ارتباط با مشتری قدیمی

تبدیل مشتری موقت به مشتری دائم

جذب مشتری جدید

ارزش گرائی مشتری

تکرار خرید مشتری

۲-بازگشت مشتری

۳-ایجاد مشتری جدید

۴-کاهش هزینه تبلیغات

۵-تمایز میان رقبای شما

۶-کسب اطلاعات مشتری

۷-امکان رصد کردن رفتار مشتری

۸-برند سازی

۹-کاهش هزینه های نیروی انسانی و صرفه جویی در زمان

۱۰-ایجاد سیاست های فروش متنوع

۱۱-بازاریابی مستقیم و غیر مستقیم مشتری برای کسب و کار شما

۱۲-ایجاد تفاوت بین مشتریان بر اساس وفاداری و سوددهی آنها

 

مشتریان باشگاه را تفکیک کنید.

در اکثر باشگاه مشتریان، می‌توان مشتریان را براساس میزان خرید و جایگاه او دسته بندی کرد و به هر دسته خدمات مختلفی ارائه کرد.

دسته‌های : اولیه، نقره‌ای، طلائی و پلاتینیوم بر اساس همین نگاه شکل می‌گیرد.

تفکیک مشتریان می‌تواند با نگاه‌های متفاوتی بسته به هر تجارت پایه‌گذاری شود. در اجرای چنین عملکردی مسلماً مشاور خوب و با تجربه تضمین‌کننده موفقیت پروژه‌است. یکی از اهداف آن در جهت فروش بیشتر و کسب منافع برای دو طرف است.

با جمع‌آوری اطلاعات مشتریان در باشگاه ، کسب و کار ها میتوانند از سلایق، علاقه ‌مندی و درخواستهای آن‌ها در جهت بهینه سازی مجموعه بهره مند شود. و تولیدات یا خدمات خود را در راستای آن و در جهت رضایت مشتری گسترش دهد.

باشگاه-مشتریان-چیست-viraatm

اهداف باشگاه مشتریان چیست؟

ایجاد ارتباط دو سویه با مشتری

ایجاد منافع مشترک است

وفادار کردن مشتری

رضایت مشتری از مجموعه تجاری

از دیگر اهداف مهم ایجاد باشگاه مشتریان در مجموعه‌ها، مقوله داده کاوی (data mining) اعضاست.

اطلاعات-باشگاه-مشتریان

داده کاوی چیست؟ چرا اطلاعات مشتریان و اطلاعات فروش در باشگاه مشتریان مهم است؟

با امکان فراهم شده در یک باشگاه مشتریان می‌توان از پردازش اطلاعات فروش و اطلاعات مشتریان در کنارهم بهره برد. به‌طور مثال از رنج سنی، تحصیلاتی، منطقه سکونت، جنسیت و… خریداران مطلع گشت و بر اساس آن داده‌های با ارزشی از بخش فروش/خدمات بدست آورد.

مثلاً متوجه شد که یک کالای خاص برای چه گروهی از مشتریان و با چه اطلاعات دموگرافیکی مناسبتر است. یا اینکه در چه ساعاتی از روز چه اقشاری برای خرید از مجموعه‌های تجاری اقدام می‌کنند یا اینکه پراکندگی مشتریان بر اساس معیارهای مختلف فروش به چه میزان است. حتی در موارد پیشرفته تر می‌توان با استفاده از نظرسنجی از سایر خصوصیات نظیر علایق و سلایق مشتریان اطلاع یافت و با کمک آن به ارائه خدمات/کالاهای پرفروشتر روی آورد.

مدیریت باشگاه مشتریان

کسب و کار دارای باشگاه مشتریان باید تفاوتی بین افراد عضو باشگاه دیگر مشتریان قائل شود. بنابراین هر فردی که از مجموعه خرید می‌کند لزوماً نباید عضو باشگاه شود. داشتن اعضای فراوان نشانگر موفق بودن باشگاه نیست. بلکه باید اعضای باشگاه، فعال- آگاه و از اینکه عضو باشگاه مشتریان هستند خرسند باشند.

حضور داوطلبانه و ایجاد حداقل‌های شرایط عضویت (مثلاً خرید به میزان تعیین شده)، یکی از مهمترین سیاست‌های اجرای باشگاه مشتریان و عضو‌گیری است.

چگونگی راهبری باشگاه مشتریان بسیار پراهمیت تر از داشتن چنین تشکلی است. اگر باشگاهی ایجاد شود و خدمات متناسب و وابسته به مشتریان ایجاد نشود، از اهداف آن فاصله می‌گیرد. شاید به راحتی بتوان تضمین کرد که اگر درست و با برنامه پیش رفت به فروش بیشتر و سود فراوان تر خواهد رسید. نتیجه‌ای که هدف نهایی ایجاد باشگاه مشتریان برای مجموعه‌های اقتصادی است.

انواع باشگاه مشتریان

معمولاً تشکیل سطوح مشتری و تفکیک در بین اعضا می‌تواند نوع باشگاه را متفاوت نماید:

برخی باشگاههای مشتریان در یک سطح پایه‌گذاری و اداره می‌شوند، این باشگاهها به تمام اعضای باشگاه مشتریانشان به یک دید نگاه می‌کنند و بدین ترتیب رفتار مشابه‌ای با تمام اعضای باشگاه دارند.

همانند طرح ویرا کارت که به طور ثابت به تمام مشتریان هدایای ثابت ماهانه تعلق میگیرد.

برخی نیز پس از مدتی اعضا باشگاه را به دسته‌های مختلف تفکیک می‌کنند، تا برای اعضای فعالتر خدمات بهتری فراهم کرد. باشگاه مشتریان هم‌زمان با بزرگتر شدن می‌تواند دسته بندی بین اعضا ایجاد کرده و خدمات را برای هر دسته متفاوت تعریف نماید. ایجاد گروه مشتریان خیلی مهم (VIP) می‌تواند پس از شکل‌گیری اولیه باشگاه مشتریان و بررسی رفتار مشتریان، انجام پذیرد.[۸] این نوع باشگاه که به باشگاه مشتریان افراد خیلی مهم(VIP Club)  معروف است، برخی اوقات از ابتدا مورد نظر ایجاد کنندگان باشگاه‌است.

باشگاه-مشتریان-وبرانگارپردازش

آیا کسب و کار شما برای ایجاد یک باشگاه مشتریان مناسب است؟

در نگاه اول باشگاه مشتریان تلاشی مثبت و سود آور است اما در برخی از کسب و کار ها که مشتریان آن ها به صورت نا منظم و مقطعی و نامتناوب خرید میکنند. ایجاد باشگاه مشتریان موثر نیست.

فرایند تشکیل باشگاه مشتریان

۱-گام اول برای داشتن یک باشگاه مشتریان موفق برنامع ریزی جامع و دقیق است.

۲-در مرحله دوم باید اطلاعاتی در رابطه با مشتریانتان جمع آوری کنید و ۱۰ تا ۲۰ درصد از سود آورین مشتریانتان را پیدا کنید.

۳-یک برنامه مناسب برای نیازهای مشتریانتان آنها ایجاد کنید.

۴- یک سیستم ساده و قابل درک برای ارائه مزایا به مشتریانتان ایجاد کنید.

۵- آگاهی به مشتريان از وجود باشگاه مشتريان خود را مدیریت کنید.

ویرانگار پردازش
از سال ۱۳۹۰ در زمینه فروش و خرید دستگاه خودپرداز قطعات و لوازم مصرفی و  کارتخوان سیار  و کیوسک فروشگاهی فعالیت ویژه ای دارد.

نوشته شده توسط شرکت ویرا نگار پردازش

Call Now Button
×